Észak- Görögország Makedónia
Makedónia
Görögország legnagyobb tartománya több országgal határos. Bulgária, Észak-Macedónia (Skopje) és Albánia felől is könnyen megközelíthető. Számos történelmi emlék és hagyomány, közkedvelt üdülőhely, valamint az ország második fővárosa Thesszaloniki is itt épült fel.
A mítosz szerint a Makedón uralkodó dinasztia Perdikkasszal kezdik.
Az Argoszból származó Perdikkasz két bátyjával felső Makedóniába vándorolt, ahol az ottani király szolgálatába álltak. Perdikkasz a kecskéket és juhokat legeltette. Maga a királyné sütötte a kenyeret számukra, de a Perdikkasznak készített kenyér mindig kétszer akkorára dagadt, mint a többieké.
Mikor a király megtudta, érezte, hogy veszélyt jelentenek hatalmára, ezért megparancsolta, hogy hagyják el az országot. A tesztvérek ekkor kérték a bérüket, de a király haragjában a kéményen besütő napra mutatott és azt ajánlotta fel fizetésként. Perdikkasz akkor késével a padlóba véste a napot, majd jelképesen magához vette.
Ez lett az ún. Makedón csillag.
Politikai jelentőséget csak az ie 4.sz-ban szerzett, II. Philipposz és később fia, Nagy Sándor hódításai nyomán az akkori világ központja lett. Ezt bizonyítja az egykori makedón főváros, Pella feltárásakor előkerült számos lelet.
A római korban már népes és gazdag városairól volt híres. Makedónián át vezetett a híres 900 km hosszú Via Egnatia. Összekötő szerepe a birodalom központja és a keleti tartomány között jelentős feszültség. A Keletrómai Birodalom létrejötte után Makedónia, az időközben jelentős várossá fejlődött Thesszalonikivel, gazdasági és politikai jelentőségével Konstantinápoly vetélytársa lett.
Az idők során sok nép vívott harcot egymással a terület megszerzésével, majd a több évszázados török uralommal a lakosságot elhurcolták, vagy elpusztították. Makedónia csak utolsóként, 1912-ben került vissza Görögországhoz, de az északi határok 1923-ban alakultak ki végérvényesen. Ezután a Kis-Ázsiából menekült görögök népesítették be a vidéket és ma is főként ők lakják.
Az ismert üdülőhelyek mellett érdemes 1-1 napot az ókori történelmi emlékeknek szentelni. Ebben a térségben Pella, Dion, Olynthosz, Vergina, Filippi látogatható, de vannak ezen a vidéken tavasszal-ősszel- telen is látogatható helyek és még síparadicsomok is.
Egy biztos az év bármely szakában rengeteg, élménnyel teli napokat tölthetünk az ország bármely részén.
Az eredeti 16 ágú csillag jelentése: a négy égtáj, a természet elemeit tűz, víz, föld, levegő jelképezik, a többi tizenkettő meg az olymposzi isteneket. Később Nagy Sándornak köszönhetően az egész görög nép szimbóluma lett.