Ismeretlen szerző, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Larissza

Thesszalia fővárosaként is emlegetik.

Neve eredetére több mítosz  is él. A pelasg laas szóból származtatják, ami  erőd, vagy fellegvár lehet.  Az egyik mítosz  szerint Larissza nímfa megcsúszott és a Piniosz folyóba fulladt, egy másik szerint Larisszosz -  Posszeidon és Larissza unokája építette a várost már 4000 éve.

A régészeti leletek szerint ez lehet a világon az egyik olyan város, amit már  legalább 8000 éve folyamatosan laktak. Hat őskori  település nyomait fedezték fel, egy Akropoliszt az  i.e. III. századból.

Később a városok politikai és gazdasági jellegű szövetséget hoztak létre az ún. Thesszáliai Közösséget. Katonailag rendkívül jól szervezett közösség volt, a csatlakozott városoknak fel kellett ajánlaniuk 40 lovast és 80 hoplitát. Mint ismeretes a messze földön híres lovak is a környékről származtak. 

Igyekeztek fejleszteni a szellemiségüket is, sok filozófust, bölcset is meghívtak, de ekkor érkezett ide Hippokrátész is az orvos.

Később II. Fülöp hódította meg, (innen a lánya neve is Thessaloniké)

A rómaiak felszabadították a térséget a makedón uralkodás alól. Majd a kereszténység időszakába virágzott egészen a 6.századig.