Receptek
Görög Anyák konyhájából Zöldborsós Csirke
Könnyen elkészíthető egytál étel. Az év bármely szakában akár friss zöldborsóval, vagy fagyasztottal is lehet készíteni.
Hozzávalók:
csirkemell filé (kb. ½ kg) ,
4 evőkanál olívaolaj,
1 nagy hagyma,
2 közepes burgonya,
1 közepesen sárgarépa,
1 kg zöldborsó (friss vagy fagyasztott),
1 doboz konzerv paradicsom,
1 csipet cukor,
forrásban lévő víz,
1 teáskanál só.
Elkészítés:
Az apróra vágott hagymát az olajon üvegesre pirítjuk, majd a kockára vágott csirkemellet is hozzátesszük, hagyjuk amíg fehér nem lesz a hús. Hozzáadjuk a felkockázott burgonyát és a szeletekre vágott sárgarépát, jól megkeverjük, majd a zöldborsót is hozzáadjuk, megkeverjük. Most jöhet a paradicsom, a cukor és a só. Addig keverjük amíg a paradicsom szépen eloszlik és hozzátesszük a forrásban lévő vizet is. Annyi víz kell hogy éppen ellepje. Fedő alatt forraljuk kb. 30 percig alacsony hőmérsékleten. Akkor lesz kész amikor megpuhultak a hozzávalók.
Okra - görögül Bamies
Ez az érdekes zöldség, India, Afrika, az USA déli partvidékein és a Földközi - tenger partjain terem. Számos értékes ásványi anyagot és rostot tartalmaz ezért fontos lenne a fogyasztása. Magas rost tartalma segíti az emésztését és cukorbetegség, valamint a koleszterin problémákat. Vitaminjai között megtalálható a C, K vitamin, Kálium, Magnézium, Cink, folsavak.
Előkészítést nem igényel, megmossuk és a felső csúcsát levágjuk.
Hozzávalók:
1/2 kiló okra, 3 db burgonya, (közepes), 2 db cukkini, 5 db paradicsom, vagy püré, olíva olaj, citromlé, só, bors, petrezselyem, oregánó, 1 ek. cukor. kevés feta sajt.
Elkészítés:
Bekapcsoljuk a sütőt 200 fokra és előmelegítjük:
Mielőtt összeállítjuk meglocsoljuk kevés ecettel, átmossuk és máris kész, mehet a tepsibe. A burgonyát kockára vágjuk, só, citromlé, oregánó és 1 ek. olíva olajjal jól összekeverjük és mehet a tepsibe az okra mellé. Az előmelegített sütőbe tesszük 15-20 percre, félidőben átforgatjuk. Amikor letelt az idő, hozzáadjuk a paradicsomot vagy pürét,1 ek. cukrot, a feldarabolt cukkinit és egy kis vizet, éppen hogy ellepje. 180 fokon sütjük tovább kb.30 percig.
Mielőtt kész szórjuk rá a feta sajtot.
Tálalhatjuk önálló ételként hússal, vagy köretként is.
Görög Anyák konyhájából-Lahanorizo /Káposztás rizs/
Igazi őszi-téli eledel és az elkészítése is nagyon egyszerű. Lehet egytál étel, vagy köret is.
Hozzávalók:
olívaolaj, 2 közepes hagyma,1-3 gerezd fokhagyma,1-2 újhagyma, és/vagy 1 póréhagyma,1-2 sárgarépa, fél káposzta csíkokra vágva zeller, só, bors,500 gr paradicsom szósz, 1,5 csésze rizs
Elkészítés:
Kevés olajat teszünk az edénybe, hozzáadjuk az apróra vágott hagymákat, fokhagymát és a sárgarépát. Kb. 5 percig fedő alatt pároljuk. Hozzáadjuk a csíkokra vágott káposztát és kb. 10 perc alatt hagyjuk megpuhulni. Amikor megpuhult hozzáadjuk a paradicsomszószt, a zellert, sózzuk, borsozzuk és hozzáadjuk a rizst. Adjunk hozzá annyi vizet amennyit a rizs megkíván. Főzzük tovább amíg a rizs is megpuhul, alacsony lángon, kb. 30 percig.
Tálalás előtt aki szereti tehet rá citromlevet is.
Ρεβιθόψωμο - Csicseriborsó kenyér
A csicseriborsót - bár ez kevésbé ismert róla -, bagolyborsónak is nevezik. A bab és a lencse mellett a harmadik legfontosabb hüvelyes, Kis-Ázsiából indult hódító útjára. A csicseriborsó a megszállás idején a szegények eledele volt, még a kávé készítéséhez is használták. De csicseriborsóval és liszttel kenyér is készült, az úgynevezett csicseriborsó kenyér ami tápláló volt nagy szegénység idején. Ma már szinte alig készítik pedig igazán finom és egészséges étel. Vas, fehérje, rostok és antioxidáns, ásványi anyagokban gazdag, téli időszakban kifejezetten ajánlott. Cukorbetegek is bátran fogyaszthatják az alacsony glikémiás indexe miatt.
Hozzávalók:
1/2 kg liszt,150 gramm csicseriborsó- beáztatott, 5 evőkanál olaj, néhány csepp ecet, 1 teáskanál só, 1 teáskanál cukor, 1 tasak élesztő langyos víz, szezám mag
Elkészítés:
Áztassuk be a csicseriborsót, legjobb ha este beáztatjuk hogy másnap tudjunk vele dolgozni Másnap leszűrjük, kézi aprítóval ledaráljuk. Beletesszük a lisztet egy tálba, hozzáadjuk az olajat, az ecetet, a cukrot, a sót, az élesztőt és a langyos vizet, jól gyúrjuk össze, amíg a tészta puha lesz és nem tapad a kezünkhöz. Hozzáadjuk a csicseriborsót, összegyúrjuk, amíg sima tészta nem lesz. Melegítsük fel a sütőt 50 fokra majd zárjuk el, tegyük egy kiolajozott tepsibe a tésztát és hagyjuk kb. 1,5 órát megkelni. Ha megkelt vegyük ketté, fonjuk össze mint a fonott kalácsot és kenjük meg vízzel, szórjunk rá szezámmagot.70 fokra előmelegített sütőben sütjük, kb. 40 percig. (Ha hirtelen sülne a teteje betakarhatjuk zsírpapírral hogy ne legyen égett.)
forrás: Συνταγές από Ε.Φ.
Bugatsa ( Mpougatsa)
Aki járt már Görögországban biztosan találkozott a mindenhol kapható, édes és sós változatú bugatsaval. Eredetét még az ókori Egyiptomhoz kötik, ahol a búza feldolgozása elkezdődött és ahol elsőként jegyezték fel a pita készítését. Az ókori Görögországban már többféle változatát is készítették, pl.: mézes fokhagymás változatban. Elterjedése azonban Konstantinápolyból ( még görög terület volt ) származik, ahol is nagy hagyománya volt a bizánci pitéknek, ennek egyik fajtája a mpougatsa. Mai változatát a kis-ázsiai menekültek hozták magukkal így 1922 után terjedt el újra, észak - Görögország, majd az egész ország területén. Az alap változata csak a tészta töltelék nélkül csak porcukorral hintve amit a szegények eledelének is neveztek. Csak később alakultak ki a különböző töltelékek, ma már édes és sós változatait is kóstolhatjuk.
Otthon is könnyen elkészíthető, rétes tészta kell hozzá, a töltelék pedig hasonlít a nálunk ismert tejbegríz elkészítéséhez.
Íme a recept:
1 csomag rétestészta, 1,5 liter friss tej, 200 g. finom búzadara, 2 evőkanál vaj,
1 evőkanál cukor, 2 vanília, 1 csipet só, olvasztott vaj, fahéjas cukor a végén
Elkészítés:
A tejet, a búzadarát, a cukrot, a vaníliát, a sót, egy fazékban közepes lángon, folyamatosan kevergetve felforraljuk, amíg sima krém lesz. Levesszük a tűzről és hozzáadjuk a vajat. Keverjük össze és hagyjuk kihűlni. A kivajazott tepsibe rakjunk 4 levél tésztát, minden réteget vajazzunk meg, töltsük bele a tölteléket és a tetejére még 4 levelet tegyünk ezeket is rétegenként megvajazzuk. Süssük 180 fokon 30-40 percig, majd tálaljuk porcukorral és fahéjjal meghintve.
Mousaka
A muszaka, vagy rakott padlizsán a Balkán régió, a Kelet-Mediterráneum és a Közel-Kelet padlizsánalapú, húsos főétele.
A név az arab musaqqa „hűtött” szóból származik. Ezt a nevet használják a görögök (μουσακάς), a törökök (musakka) és a délszláv nyelvek is.
Más nyelveken egyszerűen rakott padlizsánnak nevezik.
A görög változat hús, padlizsán, besamel mártással. Léteznek cukkinis, sárgarépás változatai is. Az arab világban a muszaka főleg paradicsomból és padlizsánból álló főzött saláta amit hidegen - innen a “hűtött” szó, - fogyasztanak.
forrás: Wikipedia
A modern görög változat az 1920-as években jött létre amikor a görög-török lakosságcsere idején a Törökországban élő görögöket az óhazába integrálták.
Három rétegből áll: pirított burgonya és padlizsán szeletek, darált húsos ragu, (vöröshagyma, fokhagyma, paradicsom, fahéj, szegfűbors és fekete bors), tetején besamel mártás.
Az alaprecept számos változata létezik, itt most a saját receptem alapján.
Hozzávalók:
3-4 padlizsán
3 nagy krumpli
100 g sajt (reszelhető) tetszés szerint
A húsos raguhoz:
2 nagy hagyma apróra vágva
1 kg darált hús ( bármilyen hús lehet, az eredeti recept szerint bárány)
olívaolaj
1-2 gerezd fokhagyma
paradicsom konzerv, vagy paszta
szerecsendió
1 fahéjrúd
3-4 egész szegfűbors, vagy fél teáskanál őrölt szegfűbors
só, bors
Elkészítés:
Az eredeti recept szerint forró serpenyőben kicsi olajon megsütjük a karikára vágott padlizsánt és burgonyát. Nekem így túl “nehéz”, olajos ezért én a sütőben sütöm aranybarnára mindkettőt. Nagyjából 20 perc kell neki. Közben elkészítjük a ragut.
Ragu:
a hagymát az olajon üvegesre pirítjuk, hozzáadjuk a darált húst, a fokhagymát, só, bors, szerecsendió, fahéjrúd, szegfűbors, paradicsom szósz. Addig főzzük amíg a hús puha lesz.
Gyakorlatilag egy bolognai szósz változat görög módra fűszerezve.
Összeállítás:
a tepsibe kis olajat teszünk, hogy ne ragadjon le, egy sor burgonya, egy sor padlizsán, egy sor ragu, a tetejére pedig besamel mártást készítünk amit egy kis reszelt sajttal gazdagítunk. Mielőtt az előmelegített (200 C) sütőbe tesszük, még egy kis sajttal megszórjuk. Kb. 45-50 perc kell neki a sütőben, amíg aranybarnára nem sül a teteje.
Ha kivettük a sütőből érdemes hagyni kicsit kihűlni hogy szépen lehessen szeletelni.
foto by Sylia
Ιμάμ Μπαϊλντί - vagyis az Imám “elalélt”.
Több legenda is van az alábbi török eredetű, de Görögországban is igen népszerű étel elnevezésére. Az egyik szerint, az imám felesége olyan sok olajat használt az elkészítéséhez, hogy a zsugori imám a pazarlástól elájult. A másik szerint, amikor az ételt megkóstolta, a mennyei ízektől és az elfogyasztott mennyiségtől alélt el. Valójában elég laktató, nem érdemes egyszerre sokat enni belőle.
Többféle elkészítési módja van, itt most a saját receptem alapján.
Hozzávalók:
2 db padlizsán, ( közepes méretű )
150 ml olaj
Töltelék:
250 gr hagyma
- 2 fokhagymagerezd
- 100 ml olívaolaj
- bors
- só
- 1 kis fahéjrúd
- 1 babérlevél
- 1 teáskanál friss oregánó levél
- 1 egész szegfűbors
- 150 ml vörösbor
- 1 evőkanál paradicsompüré
- 70 ml víz
- 2 evőkanál durvára vágott petrezselyem
Elkészítés:
A padlizsánt megmossuk, megszárítjuk, középen bevágjuk, megszurkáljuk, hogy a gőz ki tudjon jönni és sütőbe tesszük amíg kicsit megpuhul. Vigyázzunk ne süssük feketére!
Amikor kicsit megpuhul, hagyjuk kihűlni hogy tudjunk vele dolgozni. Amikor már meg tudjuk fogni kanállal kiszedjük a belsejét, és összedaraboljuk.
A hagymát és a fokhagymát felszeleteljük, egy kis olíva olajon üvegesre pirítjuk. Hozzátesszük a feldarabolt padlizsánt, só, bors, fahéjrúd, babérlevél és egy kis oregánó mehet bele. A szegfűborsot összetörjük (vagy őrölt is) hozzáadjuk, majd jöhet a vörösbor és a paradicsompüré, végül adunk hozzá egy kis vizet is. Fedővel lefedjük és hagyjuk megpuhulni.
Amikor kész a töltelék, a padlizsán héjába töltjük, megszórjuk egy kis sajttal (bármilyen sajt jó lehet), sütőbe tesszük és 15-20 percig sütjük.