Tempe Völgye
A mitológia szerint az Ossza- hegységben éltek a kentaurok és a gigászok. A völgy Makedóniát és Thessáliát választja el, az Olymposz és az Ossza hegy között. A Piniosz ami az ország leghosszabb folyója a völgyben halad.
A 10 km hosszú keskeny és mély szakadék már az ókorban is híres volt. A mítoszok szerint Posszeidon vágta ketté a hegyet, mérgelődve istentestvérei vitáján. Megfogta a Piniosz nevű folyóistent és a veszekedő istenek közé vágta.
A völgy bejáratánál található Rapszani falu a boráról volt híres. Az egyik barlangüregben ma már szinte olvashatatlanná vált felirat (Cassius prokonzul a Tempét megerősíté) arra emlékeztet, hogy stratégiai fontosságú átjáró is volt, Görögország egyik kapuja észak felöl. A támadó seregek a történelem során mindig megkerülték, félve a keskeny és hosszú völgyön előre törni.
A völgyben rengeteg forrás található, s mivel a környéken ritka a víz ezt az istenek ajándékának tekinttették és a forrásokat istennőkről nevezték el.
Afrodite-forrás
A völgy közepén található, a legenda szerint aki megmosakszik benne újra szép és fiatal lesz. Afrodite a szépség istennője
Daphne- forrás
A gyönyörű nímfáról Daphnéről nevezték el, akinek szomorú története a völgyhöz kapcsolódik. A mítosz szerint Apollón amikor legyőzte a sárkányt ide jött megtisztulni a Piniosz folyó vizében. Itt szeretett bele Daphnéba, aki menekült előle és apja ezért babérfává változtatta. Görögül a dafne babért jelent.
Agia Paraskevi – forrás
A forráshoz egy kis hídon a Piniosz folyó felett jutunk el. A híd másik oldalán egy kis sziklába vájt kápolnát látunk a szent tiszteletére. A kápolna falán egy felirat áll miszerint a vasutasok adományából épült. Egyik első alkalommal amikor odaértem egy öreg pópa állt az ajtóban és amikor meghallotta hogy magyarul beszélünk elkezdte énekelni az Ómagyar Mária siralom éneket ómagyarul. Ő mondta el, hogy a kápolna egy csoda történés után épült a vasutasok által. A történet a következő: valamikor a hegyekben vasútvonal működött, tehervasutak jártak rajta. Egy este a mozdonyvezetőnek látomása volt, Agia Paraskevi jelent meg neki feltartott kézzel, jelezve hogy állítsa meg a szerelvényt. Meg is állt, kiszállt és előre ment megnézni mi történt. A sínek néhány méterrel arrébb le voltak szakadva, a hegy az esőtől beomlott. Ettől kezdve csodatévő helynek tartják és a vasutasok védőszentje lett. Elindultak a zarándokok július 26-án ma is minden évben jönnek, a szent a szembetegségekkel szemben gyógyító erejü. A gyógyultak aztán egy kis ezüstlapocskát helyeznek el a kápolnában.
Aki szeretné hogy az esti imában áldást kérjenek rá a kápolnában található kis papírokra a keresztnevét nyomtatott betűvel írja fel.
Pár méterre található a forrás, egy nagyon szűk barlang bejárattal. Ha a forrásvízzel megmossuk arcunkat, homlokunkat a mítosz szerint tisztábban látjuk a jövőt.
A völgy mellett fekszik Ambelakia, a 19.sz-ban kézművesiparáról volt híres, itt alakult meg az országban az első szakszervezet is. A völgy végét Tempi falu jelzi, határában híres lótenyésztőfarm volt. A mítoszok szerint Poszeidón tenger alatti hintaja előtt is thesszáliai lovak állnak, tehát már az ókorban is híres volt ez a terület kitűnő lovaikról. Pheidiász az athén Parthenon frízek lovas domborműveit is thesszáliai lovakról mintázta. A falu végén eredeti török kori kis lakóházak találhatók. Gonni falu már a kőkorszakban is lakott volt, ókori település maradványokat is találtak. II. Philipposz várost alapított itt, mely a bizánci korban is lakott volt.
A hegyi útról kiérve az első nagyobb település Larissza, mely Thesszália megye ipari és kereskedelmi központja